Cześć!
Dzisiaj mam dla Was post ekstra. Taki dodatek do poprzedniego wpisu Podstawowe kształty quilling. Zapraszam do czytania!

Podstawowe kształty quilling – jak je wykonać?

Za pewne zastanawialiście się już czy lepiej wykonywać kształty quillingowe za pomocą własnych palców czy może specjalnych narzędzi… Otóż jak to mówią – wszystko zależy.

Początkującym polecam wykonywanie podstawowych kształtów palcami, bo dzięki temu można je lepiej wyćwiczyć i poczuć materiał, z którym pracujemy. Delikatne paski quillingowe są wymagające i na początku nieco niesforne, toteż warto poświęcić trochę czasu na dotykanie ich, poczucie ich faktury, grubości i specyfiki.

Moim zdaniem dopiero bardziej wprawieni quillerzy lepiej radzą sobie z używaniem dodatkowych narzędzi, jak np. pęsety. Zaprawieni w bojach z quillingiem mają już to wyczucie, kiedy i jak się zachować przy formowaniu podstawowych kształtów quillingowych. A co za tym idzie, łatwiej będzie im operować narzędziami dodatkowymi.

Jaka jest różnica?

Za pomocą pęsety możemy otrzymać równiejsze kształty podstawowe, gdyż umożliwia ona chwytanie pasków w konkretnym miejscu jeszcze przed zaciśnięciem kształtu. Nie zawsze udaje się to za pomocą palców. Jak już pewnie zauważyliście ja jestem tą osobą, która długo ćwiczyła, aż poszczególne elementy kompozycji będą do siebie jak najbardziej podobne. A to z powodu moich grubych kciuków. 😉 Może się to wydawać mało znaczące, ale trudno mi było na początku czegoś nie zepsuć przy kręceniu. Co prawda, dopiero po półtora roku pracy w tej technice sięgnęłam po pęsetę i przyznam się, że dzisiaj używam jej do tworzenia tylko kilku elementów.

Poniższe zdjęcia bardzo ogólnie ilustrują różnicę w tworzeniu podstawowego kształtu quillingowego – łezki.

tutorial quilling podstawowe kształty

tutorial quilling basics

 

Warto zwrócić uwagę na to, że w obu metodach zasada działania jest taka sama. Zmienia się jedynie sposób chwytania otwartego kółka i formowania go do kształtu łezki.

Mała wskazówka.

Podzielę się małą radą – jeśli chcecie, by wasze kształty wychodziły jak najbardziej równe, to poza korzystaniem z szablonu kółkowego, możecie chwycić środek naszej spirali i przesunąć ją w stronę przeciwległą do tej, którą będziecie ściskać. Dzięki temu zagięcia wewnętrzne będą równe i estetyczne.

No to powodzenia! Czekam na jakieś zdjęcia z Waszych realizacji oraz komentarze! Dajcie znać, czy moje rady się na coś przydają 😉

Pozdrawiam serdecznie!

podpis karolina

Proponowane artykuły