Quilling – co to jest?

Quilling to technika z rodzaju papieroplastyki, nazywana także papierowym filigranem. Etymologia słowa quilling pochodzi z języka angielskiego i oznacza nawijać na pióro lub rurkę.  Za pomocą tej metody tworzy się ozdoby z wąskich pasków papieru, zawijanych w kształt spirali i odpowiednio formowanych przez zagniecenie warstw papieru. Czytaj dalej, a dowiesz się, jak zrobić podstawowe kształty quilling!

Quilling staje się coraz bardziej powszechny poprzez jego elegancję, lekkość oraz niepowtarzalność. Pierwsze próby pracy z cieniutkimi papierowymi paseczkami mogą zniechęcać, ale gdy tylko trochę poćwiczymy, możemy uzyskać coraz to piękniejsze dekoracje. Quilling stosuje się głównie do ozdabiania kartek okolicznościowych oraz wykonywania innego papierowego rękodzieła, jak obrazki, ozdoby świąteczne czy nawet biżuterię.

Quilling klasyczny – jak zrobić podstawowe kształty quilling?

Poprzez zawijanie papierowych pasków quillingowych na igle do quillingu na początku otrzymujemy spiralę. Wszystko zależy od tego, co z nawiniętym paskiem mamy zamiar zrobić.Najprostsze kształty czy figury (różnie się je nazywa) można otrzymać poprzez odpowiednie sklejenie lub zgięcie papieru.

Kształty bazowe

Ciasne kółko – zdejmujemy prosto po nawinięciu paska na igłę, pilnując przy tym, by się nie poluźnił. Należy pamiętać o sklejeniu końcówki.

Luźne kółko – otrzymujemy poprzez rozluźnienie paska po jego nawinięciu na igłę. Tutaj także sklejamy końcówkę. Aby otrzymać równe kształty, na początku najlepiej stosować szablon.

Otwarte kółko bądź spirala – polega na tym samym co luźne kółko, z tym, że nie sklejamy końcówki papieru.

Kształty proste klejone

Kilka następnych kształtów uzyskujemy przez modyfikowanie luźnego kółka.

Owal – delikatnie naciskamy przeciwne połowy kółka, ale tak, by nie zagnieść papieru.

Łezka – delikatnie spłaszczamy luźne kółko i zaciskamy jedną część. W zależności od tego, jak ciasne kółko podstawowe przygotujecie oraz jak blisko środka zaczniecie zaciskać , otrzymacie różne kształty łezek. Mogą być one bardziej podłużne, smukłe lub odwrotnie. To już od Was zależy, jaki efekt chcecie uzyskać.

Kropelka – otrzymujemy ją przez modyfikację łezki. Podczas zaciskania końcówki należy delikatnie wymodelować palcem jeden brzeg kształtu. Można poprawić efekt używając igły, patyczka lub innego narzędzia, które uznacie za stosowne.

Oczko lub markiza – jest efektem zaciśnięcia obu końcówek owalu.

Listek – jest przekształceniem oczka. Końcówki należy delikatnie uformować w przeciwne strony, tak by nadać im pożądany kształt.

Rogalik lub księżyc – na bazie kółka lub markizy zaginamy końcówki ku sobie.

Półkole – jest wersją rogalika, ale należy pilnować, by nie wygiąć końcówek za mocno. Ten kształt trudniej uzyskać. Niemniej, po kilku próbach i ćwiczeniach nie powinno to sprawić większego problemu.

Trójkąt – z luźnego kółka palcami wskazującymi i kciukami trzeba zacisnąć trzy narożniki. Aby uzyskać ładny, regularny kształt potrzeba trochę ćwiczeń. Nie jest to jednak bardzo trudne. Po kilku próbach na pewno każdy wyczuje w jakich odległościach od siebie umieścić palce.

Prostokąt i kwadrat – można formować w różne sposoby.  Jednym z nich jest postępowanie podobne jak w przypadku trójkąta, ale tak, by każdy palec odpowiadał za jeden bok czworokąta.Można także edytować owal, kontrolując długość boków i zacisnąć narożniki w odpowiednim momencie.

Serce – na bazie luźnego kółka wykonujemy delikatne wgięcie do środka i zaciśnięcie końcówki serca.

Kształty otwarte

Poniższe kształty powstają poprzez symetryczne zawijanie obu końcówek paska, ale w odpowiedni sposób. Tak oto możemy otrzymać kształty:

Otwarte serce – należy zagnieść pasek na środku, a  następnie zawijać końcówki ku środkowi, poluźnić.

Kształt V – zaginamy pasek na środku, a później zawijamy końcówki na zewnątrz.

Kształt C – wykonuje się tak jak serce, ale bez zaginania paska na środku.

Kształt S – wykonujemy jak C, ale z tym, że jedną końcówkę zawijamy w drugą stronę.

Do dzieła, quillerzy!

Mam nadzieję, że po zapoznaniu się i małym usystematyzowaniu tych podstawowych kształtów quillingowych, będziecie mogli zacząć tworzyć piękne ozdoby, ale i przede wszystkim cudowne kartki okolicznościowe dla najbliższych, w których zapisane zostaną niezapomniane słowa życzeń. A może zwykłą korespondencję udekorujecie kilkoma małymi zawijaskami i stanie się ona już zupełnie niezwykła? Kto wie…

Zachęcam Was do dzielenia się w komentarzach własnymi uwagami, przemyśleniami i zdjęciami Waszych prac! Zapraszam też do zapoznania się z tym co to SNAIL MAIL oraz do inspirowania się dziełami PAPI handmade.
Pozdrawiam serdecznie!

podpis karolina

Proponowane artykuły