Mała przerwa od quillingu. Dzisiaj chcę napisać o czymś nieco innym, ale równie mocno związanym ze snail mailem. W tradycyjnej korespondencji niezwykle ważne, poza samą treścią wiadomości, jest to w czym kartkę z tekstem umieścimy. Własnoręcznie wykonana koperta podkreśli Wasze zaangażowanie, a dodatkowo będzie wspaniałym wykończeniem pięknej wiadomości. Oczywiście, taką kopertę wykonać można z dowolnie wybranego przez Was papieru. Zwróćcie jedynie uwagę na to, by miał odpowiednią gramaturę, bo za cienki papier będzie się gnieść lub rwać, a za gruby może się brzydko łamać.

Jak zrobić prostą kopertę?

W tym tutorialu pokażę Wam prosty sposób na samodzielne wykonanie koperty o dowolnym rozmiarze. Możecie skorzystać z gotowych szablonów, które udostępnię Wam poniżej lub dostosować je do własnych potrzeb i zmienić wymiary tak, by odpowiadały Waszemu projektowi.

jak zrobić kopertę diy tutorial
SONY DSC

Do wykonania koperty potrzebne będą: papier, nożyk (ewentualnie nożyczki), dobry klej (ewentualnie taśma dwustronna) oraz ołówek i liniał. Jak już wspominałam, możecie skorzystać z gotowego wydruku, wtedy dwa ostatnie nie będą potrzebne.

Przyjrzyjcie się szablonowi. Założenie jest takie, by podstawowe wymiary koperty były o 1 cm większe niż naszej kartki. Taki zapas wydaje się umiarkowany, gdyż klasyczna papeteria złożona na cztery delikatnie powiększa swoją objętość. Jeśli wybieramy ręcznie robione kartki z jakimiś elementami ozdobnymi, które są przestrzenne, wtedy taki zapas również znajduje swoje uzasadnienie. Jeśli zauważycie, że Wasza kartka jest bardzo bogato zdobiona, to nie bójcie się dodać jeszcze z 5-10mm zapasu. O wiele wygodniej będzie wyciągnąć taką zawartość z koperty, a przy okazji maleje prawdopodobieństwo uszkodzenia filigranowych ozdóbek.

W poniższym przykładzie zakładamy wielkość kartki 9×9 cm. Zatem rozmiar bazowy koperty to będzie 10×10 cm.

Jak zrobić prostą kopertę tutorial DIY

Kolejnym krokiem jest dodanie tzw. zakładek. Przy zwykłych kopertach, które mieszczą się w wymiarach do około 20 cm na jeden bok, zakładka o szerokości 10 mm powinna być wystarczająca. Istotne jest jej wykończenie. Zalecam ściąć wierzchołki pod kątem 45 stopni, wtedy unikniemy niepotrzebnego nawarstwiania materiału oraz elegancko wykończymy brzegi koperty.

Jak zrobić prostą kopertę tutorial DIY

Na sam koniec zostaje nam „skrzydełko”, którym zamykamy kopertę. Mamy tutaj wiele wariantów wykończenia – trójkąt może być bardziej rozwarty lub ostry. Ważne, by zamknięcie było większe niż wcięcie  w bazie koperty (jeśli je przewidujecie). Udekorowanie koperty zostawiam całkowicie Wam – macie mnóstwo możliwości do wyboru: od ozdobnych nożyczek i dziurkaczy przez wstążki, papierowe kwiaty, wstążki, inne ozdoby aż do nowoczesnej kaligrafii – np. pisakiem bądź piórem.

Jak zrobić prostą kopertę tutorial DIY

Pomocny trik

Dam Wam małą wskazówkę – nie doprowadzajcie wierzchołku skrzydełka do bazy koperty, ale pozostawcie tam trochę zapasu (jak na ilustracjach poniżej). Dzięki temu unikniecie ewentualnych niepożądanych zagięć, jeśli podczas cięcia lub klejenia konstrukcja przesunie się o milimetr w którąś stronę (co wbrew pozorom zdarza się dosyć często).

Jak zrobić prostą kopertę tutorial DIY

Tak powinien wyglądać gotowy rysunek koperty do wycięcia. Oczywiście, wymiary dopasujcie do własnych potrzeb, trzymając się wskazówek opisanych powyżej.

poradnik jak zrobić kopertę

Następnie pozaginajcie krawędzie wzdłuż przerywanych linii. Możecie wcześniej je przygotować poprzez poprawienie linii gięcia tępym narzędziem (wypisanym długopisem, kostką do bigowania, itp.). Ułatwi to zaginanie części koperty oraz sprawi, że brzeg gięcia będzie gładki i bardziej elegancki.

tutorial poradnik jak zrobić kopertę

jak zrobić kopertę tutorial diy

Teraz czas na ewentualne poprawki dziurkaczem brzegowym, narożnikowym, czy ozdobnymi nożyczkami. No i pora na klejenie! Polecam kleje do papieru, które po wyschnięciu stają się bezbarwne (o takich klejach co nieco pisałam tutaj) lub dwustronną taśmę klejącą. Sklejcie skrzydełka z tylną częścią koperty i gotowe!

jak zrobić kopertę tutorial

koperta handmade diy

Małe wariacje na temat…

Inną możliwością wykończenia jest pozbycie się całkowicie „skrzydełka”. Daje to efekt kieszeni na wiadomość. Taka koperta idealnie sprawdza się przy nowoczesnych zaproszeniach, kartach menu lub eleganckich karnecikach. Tutaj dekoracja również zależy tylko od Was. Możecie brzegi potraktować ozdobnym dziurkaczem brzegowym lub nożyczkami ozdobnymi. Całość można pięknie podpisać kaligrafią, a jeśli ktoś nie ma takich zdolności, to przewiązanie wstążką będzie równie efektowne.

jak zrobić kopertę diy tutorial handmade

koperta diy zrób to sam

A zatem – do dzieła! Przykłady wykończenia kopert możecie znaleźć także na blogu PAPI. Zainspirujcie się i pochwalcie się w komentarzach Waszymi realizacjami!

Pozdrawiam

podpis karolina

Proponowane artykuły