Dzień dobry!

Na dzisiaj przygotowałam dla Was pierwszy wpis z kategorii kaligrafii. Możecie za darmo pobrać szablon do druku, dzięki któremu rozwiniecie Wasze umiejętności posługiwania się pisakiem z końcówką pędzelkową, czyli tzw. brush penem!

nowoczesna kaligrafia brush pen ćwiczenia
nowoczesna kaligrafia brush pen ćwiczenia

Podstawowe ćwiczenia brush pen

O co chodzi z tymi podstawowymi ćwiczeniami brush pen? Jest to zbiór ruchów, które należy ćwiczyć, kiedy zaczynacie, a także kontynuujecie swoją przygodę z nowoczesną kaligrafią. Na pierwszy rzut oka wydają się one banalne i niepotrzebne, a wiele osób po wykonaniu takich ćwiczeń raz czy dwa uznaje, że jest już gotowa do dalszego pisania. Nic bardziej mylnego!

Aby pięknie pisać ręcznie niezbędna jest nie tylko staranność, ale przede wszystkim systematyczność! Tylko dzięki nieustannej praktyce wasze ręce będą wciąż odpowiednio rozgrzane i wprawne do pięknego pisania. Tutaj nie ma miejsca na fuszerkę. Mogę jednak zagwarantować, że dzięki wytrwałości i regularnym ćwiczeniom w szybkim czasie będziecie w stanie opanować sztukę posługiwania się nowoczesną kaligrafią.

Na początku za pewne możecie się zniechęcić, ale nie poddawajcie się! Każdemu taki czas się zdarzy, jednym wcześniej, innym później. Al nie przestawajcie pisać, pisać, ćwiczyć i ćwiczyć. Co ćwiczyć? Szczególnie takie podstawowe ruchy, które znajdziecie w przygotowanym przeze mnie szablonie. To na ich bazie opiera się budowa całego alfabetu, zarówno minuskuł, jak i majuskuł. A zatem podstawy, bez których trudno ruszyć dalej.

Plik z ćwiczeniami do nowoczesnej kaligrafii brush penem będzie także idealną rozgrzewką przed każdą kolejną serią ćwiczeń z literami i pisaniem ciągłym. Zachęcam zatem do pobierania darmowego szablonu, który znajdziecie poniżej.

Jak wykonywać podstawowe ćwiczenia brush penem?

Najważniejsze jest by znaleźć sobie wygodną do pisania pozycję przy biurku lub stole. To ma być przyjemność, a więc zadbajcie o to, by warunki, w których ćwiczycie sprzyjały Waszemu dobremu samopoczuciu! Nie piszcie jednak na leżąco ani na kolanie, bo szybko zaczniecie się wiercić, a efekt nie będzie satysfakcjonujący.

Kolejnym ważnym elementem jest regulacja nacisku naszego pisaka. Zasada polega na tym, by ruch w dół dociskał nasz pędzelek do papieru, a ruch ku górze był delikatny i pozostawiał subtelniejszą linię.
Na początku może wydawać się to nawet niemożliwe, ale gdy zapiszecie kolejną kartkę zwykłymi liniami i łukami, sami zobaczycie, że zaczynacie czuć na czym to polega. Jest to zupełnie indywidualna sprawa – jak trzymacie wasze narzędzie i ile siły używacie. Każdy jest inny i to jest najpiękniejsze – by poznać własne zdolności i umiejętności.

nowoczesna kaligrafia ćwiczenia szablon
nowoczesna kaligrafia ćwiczenia szablon

Na początku nie będę się rozpisywała na temat pisaków – jakie są najlepsze, jakiej firmy, itp. Znajdźcie sobie do ćwiczeń coś niezbyt drogiego (około 6-10 zł) i nie bójcie się „złamać” pędzelka. Dzięki temu będziecie mogli lepiej zmieniać grubość linii. W przyszłości na pewno przygotuję taki informacyjny wpis na ten temat. Mogę tylko dodać, że pisaki, których używałam do wykonania kursu kupiłam w sklepie znanej sieci podczas jakiegoś tzw. tygodnia dla plastyków. Za zestaw 24 kolorów zapłaciłam niecałe 20 zł. Do ćwiczeń, dla początkujących, ale także do grafiki nadają się jak najbardziej!

Pobierz darmowe ćwiczenia brush pen

Wystarczy kliknąć na poniższe zdjęcie i pobrać darmowy plik pdf, który możecie wydrukować u siebie w domu.

kaligrafia brush pen pobierz darmowe podstawowe ćwiczenia
kaligrafia brush pen pobierz darmowe podstawowe ćwiczenia

Mam nadzieję, że dzięki tym ćwiczeniom wprawicie swoje ręce oraz że zechcecie skosztować dalszej przygody z brush penami i nowoczesną kaligrafią!

brush pen kaligrafia darmowe ćwiczenia

Dajcie znać, jak Wam idzie, jakie robicie postępy. A ja już przygotowuję dla Was kolejne pliki, tym razem z napisami na święta. Na pewno przydadzą się przy podpisywaniu kartek i prezentów świątecznych. Wyczekujcie zatem kolejnych piątków, śledźcie mojego funpage’a, komentujcie i lajkujcie! Każda aktywność z Waszej strony dodaje mi energii do pracy i tworzenia darmowych tutoriali dla Was!

Pozdrawiam!

podpis karolina

Proponowane artykuły